Błędy we wdrażaniu koncepcji Lean

Lean można definiować na wiele sposobów. Tłumacząc wprost jest to wyszczuplanie lub odchudzanie. Jednak słowo Lean w odniesieniu do przedsiębiorstwa ( Słownik pojęć Lean Enterprise) oznacza więcej niż odchudzanie. Pojęcie to oznacza osiągnięcie takiej sprawności, która uczyni przedsiębiorstwo elastycznym (umiejącym dopasować się do zmieniającego otoczenia) i sprężystym (szybko i dynamicznie reagującym na zmiany). ,,Wyszczuplone” przedsiębiorstwo buduje swoją organizację i zarządza procesami w taki sposób by klienci zamawiający określony produkt płacili za jego wytworzenie, a nie za funkcjonowanie całej struktury organizacyjnej, magazynów, hal, środków transportu czy biurokracji lub sprzątaczek.

Womack i Jones — pierwsi którzy napisali o Lean w książce ,,The machine that changed the world” — efekty wdrożenia Lean określili następującymi słowami: ,,,astosowanie koncepcji Leanpozwala na redukcję nakładów pracy do poziomu 1/2 stanu wyjściowego, zapasów międzyoperacyjnych do 1/10, przestrzeni warsztatowej do 1/2, liczby dostawców do 1/8, czasu rozruchu produkcji od 1/2 do 2/3 i błędów o 1/3”.

O samej koncepcji pisze się coraz więcej. Pisze się o jej możliwościach i sukcesach firm wdrażających tę koncepcję. Często jednak pomija się problemy, które pojawiają się podczas wdrożeń, nie pisze się także o błędach jakie popełniane są w trakcie zmian.

Niestety oczekiwane efekty Lean można osiągnąć tylko wtedy gdy uniknie się przedstawionych w dalszej części artykułu pułapek, które tak często pojawiają się zupełnie samoistnie na skutek niedopatrzenia, lekceważenia lub zwyczajnie braku odpowiedniej wiedzy u wdrażających. Właśnie z tego powodu ważne jest przedstawienie błędów we wdrażaniu koncepcji Lean, tak by ich świadomość pozwoliła na ich uniknięcie.

Prezentowany zestaw błędów jest wynikiem analizy jednego z wdrożeń systemu Lean w przedsiębiorstwie produkcyjnym będącym fabryką korporacyjną. Oznacza to, że korporacja zadecydowała o wdrożeniu Lean i wymaga określonych efektów tego wdrożenia. Przedstawione błędy uważamy jednak ,,uniwersalne” dla wielu firm zaangażowanych w zmiany Lean.

Firmy, które już wdrażają Lean zachęcamy do szczerej odpowiedzi na pytanie Czy w moimprzedsiębiorstwie występują podobne błędy? w odniesieniu do każdego wymienionego problemu. Odpowiedzi te mogą posłużyć jako zestaw wskazówek do kolejnych działań w ramach wyszczuplania przedsiębiorstwa

Firmy, które dopiero zamierzają podjąć działania związane z Lean zachęcamy do zapoznania się z ,,dołkami”, w które można wpaść podczas wdrożenia, a które skutecznie wpływają na możliwe do osiągnięcia efekty Lean.

1. Brak fundamentów do wdrożenia LEAN

  • Brak kultury LEAN (kultury zmian i ciągłego doskonalenia),- Pracownicy nie pracują zespołowo,
  • Brak poczucia przynależności do firmy i utożsamiania się z problemami i potrzebami firmy, co spowodowane jest strachem przed utratą pracy,
  • Istnieje psychologiczna bariera pomiędzy kierownictwem a pracownikami,
  • Stałych pracowników zastępuje się pracownikami leasingowymi, co nie służy ciągłemu doskonaleniu,
  • Nie wdrożono podstawowych narzędzi LEAN tj Słownik pojęć KAIZEN, Słownik pojęć 5S, standaryzacja, Słownik pojęć TPM,
  • Brak wsparcia zarówno szeregowych pracowników, jak i kadry zarządzającej w kwestii szkolenia, pomocy w zrozumieniu i utożsamiania się z koncepcją LEAN.

2. Firmstawia na projekty przynoszącduższybkprofibez wprowadzenia długofalowych, strukturalnych zmian

  • Wdrażane są pojedyncze duże projekty bez długofalowego planu wdrażania LEAN i bez uwzględnienia istoty ciągłego doskonalenia,
  • Bardziej przypomina to wdrażanie re-engineeringu niż koncepcji LEAN.

3. Wymagania korporacji

- Postawienie celów finansowych i oczekiwań przez korporację w stosunku do

działania działu LEAN,

- Dział LEAN rozliczany jest ze stałego obniżania kosztów operacyjnych, co prowadzi do zarzucenia prac nad podstawowymi narzędziami, tworzeniem kultury i bazy do wdrażania LEAN,

- Wynikiem takich działań jest utożsamianie procesów LEAN ze zmniejszaniem poziomu zatrudnienia w firmie i całkowity brak zaufania do pracowników działu Lean.

4. Podział fabryki na strumienie

- Strumienie funkcjonują jako odrębne ,,firmy w firmie”, a nie tylko centra efektów.

- ,amiast współpracować strumienie konkurują.

- Brak wymiany wiedzy, pomysłów, informacji pomiędzy strumieniami.

5. System informacyjny

- W firmie funkcjonują zbyt złożone i często utrudniające pracę instrukcje i procedury,

- ,bierane są nikomu nieprzydatne, trudne w interpretacji lub przez nikogo nie czytane dane,

- Często interpretacja takich danych nie pozwala wyciągnąć żadnych wniosków lub są

one mylące,

- Większość zbieranych danych jest odkładana na półkę - brak ich analizy.

6. Pracownicy i LEAN

- Adwokaci Lean Przechodzą zaledwie trzydniowe szkolenie z zakresu obejmującego

zapoznanie się z 7 stratami, ogólnym opisem kilku narzędzi LEAN, które nie są

wystarczające do wdrażania i przeprowadzania projektów LEAN,

- Szeregowi pracownicy nie wiedzą, co to jest LEAN, jakie są jego cele, wymagania i możliwe do osiągnięcia efekty,

- Nie istnieją ogólne wyznaczniki wdrażania LEAN (kolejność etapów do wdrożenia

LEAN w firmie, mierniki postępu prac),

- Brak konkretnych materiałów do praktycznego wykorzystania po szkoleniu oraz brak egzekwowania wdrożenia poszczególnych etapów LEAN

7. Dział LEAN

- Strumienie nie są w wystarczający sposób merytorycznie wspierane pomocą działu

Lean,

- Duża część projektów przeprowadzona została ,,zza biurka” bez szczegółowych obserwacji, analiz, przygotowania zespołów pracowniczych w strumieniach produkcyjnych.

Dodatkowymi problemami często pojawiającymi się podczas wdrożeń jest brak zrozumienia idei Lean przez całą kadrę menedżerską. Bardzo często wdrażanie Lean ogranicza się do obszaru produkcji postrzegając go jako wyizolowany element przedsiębiorstwa. Produkcja faktycznie jednak współistnieje i kooperuje z pozostałymi obszarami czy działami. Brak zrozumienia, a w konsekwencji wsparcia dla zmian (bądź tylko ich akceptacji) ze strony wszystkich menedżerów jest często ogromną barierą dla rozwoju przedsiębiorstwa zgodnie z koncepcją Lean. Należy zrozumieć, że kadra menadżerska to decydenci, którzy mają formalne prawo do podejmowania decyzji o zmianach. Ich brak przekonania do tych zmian najczęściej skutkuje ich blokowaniem.

,miany blokują pracownicy zajmujący się zarządzaniem zasobami ludzkimi, szefowie zaopatrzenia, pełnomocnicy ds. jakości, dyrektorzy działu finansowego, działu handlowego czy innych. ,a każdym razem pojawiają się pytania Czy uważacie, że to co robimy jest złe? Czy uważacie że chcemyzaszkodzić firmie? i stwierdzenia Nie jesteśmy japończykami i w naszej kulturze nie ma możliwości przeprowadzenia japońskich zmian. Stąd błędem jest rezygnacja ze szkoleń dla całej kadrymenadżerskiej i ograniczenie wdrożenia tylko do obszaru produkcji.

Jak więc zatem uniknąć wszystkich tych błędów?

Należy potraktować wdrożenie koncepcji Lean systemowo. Podobnie jak podczas

wdrażania Systemu ,arządzania Jakością należy stworzyć system, który będzie opisywał

określone mechanizmy:

- mechanizmy zmian (system tworzenia programów zmian),

- mechanizmy wsparcia merytorycznego (system szkoleń wewnętrznych i wymiany doświadczeń),

- mechanizmy ciągłego doskonalenia (system sugestii pracowników na wszystkich szczeblach organizacji, system gromadzenia, analizy danych i korekty procedur, instrukcji oraz działań),

- mechanizmy angażowania pracowników (system motywacji i informacji).

Podejście systemowe do zmian Lean oznacza również konieczność ustalenia nowego zakresu odpowiedzialności i uprawnień dla pracowników na wszystkich szczeblach organizacji. Oznacza to delegowanie uprawnień w dół struktury organizacyjnej, przy jednoczesnej zmianie pozycji kierownika z władcy na służącego (wiedzą, informacją, wsparciem przy rozwiązywaniu problemów).

Podejście systemowe oznacza również, że efekty nie są natychmiastowe, ale pojawiają

się stopniowo wraz z budowaniem kultury zmian Lean.

I ostatni warunek konieczny: Celem przedsiębiorstwa musi być zarabianie pieniędzy, a nie redukcja kosztów!!!

Okazuje się bowiem najczęściej, że redukcja kosztów (postawiona jako cel główny) nie

powoduje zwiększenia przychodów w dłuższym okresie czasu a także nie umożliwia rozwoju przedsiębiorstwa, a jedynie pozwala na chwilowe zmniejszenie różnicy pomiędzy przychodami a kosztami.

Jeśli już chcemy postawić sobie za cel redukcję kosztów zdefiniujmy ten cel dokładniej jakoredukcję kosztów marnotrawstwa czyli tego wszystkiego co zbędnie angażuje środki, czas i zasoby. Rozwiązaniem nie jest tu wyprzedaż majątku czy co gorsze redukcja zatrudnienia (zawsze skutkująca strachem a w konsekwencji stawianiem oporu

przed zmianami), ale zwiększanie zdolności przedsiębiorstwa do sprostania wymaganiom klienta poprzez szybszą realizację usługi o wyższym poziomie jakości.

Lean (z ang. chudy, szczupłynioznaczredukcji zatrudnienia, alodchudzanie zasobów znadmiaru zbędnych zajęć poprzestworzenikultursystematycznych ćwiczeń wyszczuplającychsłużących wyłącznie realizacji zad przeadających się bezpredninefekt finansowy.

Któż z nas nie zna efektu JOJO występującego podczas szybkiego odchudzania ciała? Ten sam efekt zauważalny jest wyraźnie w przypadku organizmu jakim jest przedsiębiorstwo. Sukces japończyków wynika z usystematyzowania działań i systematyczności ich realizacji. Czy do tego potrzebna jest japońska kultura?

Przedstawione bariery i sposoby ich unikania nie wyczerpują problematyki wdrożenia Lean, ważne jednak by stały się wskazówką dla tych, którzy chcą dokonać zmian w swoim przedsiębiorstwie.

Więcej o koncepcji Lean można przeczytać na www.lean.info.pl - stronie Centrum Wymiany Wiedzy

LeanQ — bezpłatnej bazy wiedzy dla tych którzy chcą usprawnić swoje przedsiębiorstwo.

Joanna Czerska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Region: Pomorskie
Branża: Kompleksowe wdrażanie narzędzi Lean Management i TOC
 

Komentarze:

Komentarze   

 
Pat
0 # Pat 2017-08-03 00:56
Hello it's me, I am also visiting this web page regularly, this site is in fact
pleasant and the users are truly sharing fastidious thoughts.


Also visit my blog post ... best handheld vacuum cleaner for carpeted
stairs (Wilda: ow.ly/Ww4e30dPzXt)
Odpowiedz
 
 
Amee
0 # Amee 2017-08-03 01:29
Simply desire to say your article is as amazing.
The clarity for your publish is simply excellent and that i can suppose you are knowledgeable on this subject.
Well along with your permission allow me to grasp your RSS
feed to stay up to date with coming near near post. Thanks a million and please
keep up the enjoyable work.

Review my blog post; webpage: Tinyurl.com/yc9zswyr
Odpowiedz
 
 
Colby
0 # Colby 2017-08-11 15:49
Thanks , I've recently been searching for information about this topic for a while and yours is the best I've discovered till now.
But, what about the bottom line? Are you positive concerning the supply?


My web page ... homepage: Bit.ly/2tpjTEl
Odpowiedz
 
 
Blythe
0 # Blythe 2017-09-22 19:11
Yes! Finally someone writes about fakturierung.

Have a look at my homepagge ... rechnung schreiben (Everette: hola.percolab.com/.../...)
Odpowiedz
 
 
Tiffiny
0 # Tiffiny 2017-09-23 00:12
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you make tjis website yourself or did you hire someone to ddo itt for you?
Plz respond as I'm looking to construct myy own blog and would like to find out where u got
this from. thanks a lot

My ebpage - Prime Software: hazestraat.nl/.../
Odpowiedz
 
 
Korey
0 # Korey 2017-09-28 01:55
Excellent post. I used to be checking constantly this
weblog and I'm inspired! Very useful info specifically the last section :) I handle such info a
lot. I used to be seeking this certain information for a long time.
Thank you and good luck.

Feel free to surf to my webpage: best lightweight self propelled vacuum cleaner - Irish: .../the-best-vacuum-cleaners-w ith-dust-bag-under-200,
Odpowiedz
 
 
Edgardo
0 # Edgardo 2017-10-02 16:32
Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other blogs?
I have a blog based on the same ideas you discuss best vacuum for hardwood and ceramic tile floors: bit.ly/2uSWTC7 would really like to have you
share some stories/informa tion. I know my audience would
value your work. If you're even remotely interested, feel free to shoot me an email.
Odpowiedz
 
 
Hanna
0 # Hanna 2017-10-02 20:33
Hi there mates, pleasant article and fastidious urging commented
at this place, I am genuinely enjoying by these.


my blog; best vacuum for soft carpet: Bit.ly/2uSXaoh
Odpowiedz
 
 
Marietta
0 # Marietta 2017-10-03 15:31
Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest
thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they
plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the
top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.
Will probably be back to get more. Thanks

Also visit my web site; best stick vacuums for pet Hair: bit.ly/2vL3rPp
Odpowiedz
 
 
Linnea
0 # Linnea 2017-10-05 15:52
Hi there, just became aware of your blog through Google,
and found that it is truly informative. I am going to watch out best vacuum for under 200
dollars bag - Anneliese: ow.ly/jo4p30dPzJF, brussels.
I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will
be benefited from your writing. Cheers!
Odpowiedz
 
 
Carrol
0 # Carrol 2017-10-05 18:08
Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, great blog!

Also visit my weblog :: best stick vacuum for rugs (www.unleashcoupon.com: unleashcoupon.com/.../...)
Odpowiedz
 
 
Casimira
0 # Casimira 2017-10-06 15:29
Very soon this site will be famous among all blogging viewers, due to it's pleasant articles
or reviews

Here is my website: captcha
solver: moonbyul.kr/xe/notice/707046
Odpowiedz
 
 
Steven
0 # Steven 2017-10-06 15:35
Good post. I'm dealing best stick vacuum with crevice tool
(Blaine: edubit.be/.../imagescahorj2v) many of these issues as well..
Odpowiedz
 
 
Dong
0 # Dong 2017-10-06 21:46
Currently it seems like Movable Type is the
preferred blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?


Also visit my blog - best stick carpet vacuums (Edgardo: Ericaferrari.net/.../...)
Odpowiedz
 
 
Kim
0 # Kim 2017-10-07 01:48
Hi everyone, it's my first visit at this website, and paragraph is genuinely fruitful for
me, keep up posting such articles.

My blog post ... good housekeeping stick vacuum reviews: oomodel.com/.../...
Odpowiedz
 
 
Jami
0 # Jami 2017-10-08 04:32
This what is the best stick vacuums on the market (www.vaneckzero.com/.../?p=247: www.vaneckzero.com/blog/?p=247) a really good tip
particularly to those new to the blogosphere.

Simple but very precise information… Many thanks for sharing this one.
A must read post!
Odpowiedz
 
 
Clifton
0 # Clifton 2017-10-08 06:00
If you would like to increase your know-how simply keep visiting this website and
be updated with the most recent news update posted here.

Also visit my homepage: best stick vacuums for pet hair (Ferdinand: xn----ymcbg5bmj3h4ancxvec.com/ .../...)
Odpowiedz
 
 
Beatriz
0 # Beatriz 2017-10-08 16:15
Aw, this was an extremely good stick vacuum for rugs - Rene: www.transcendingbipolar.com/.. ./, post.
Taking the time and actual effort to produce a really good article… but what can I
say… I procrastinate a whole lot and don't manage to get nearly anything done.
Odpowiedz
 
 
Rosalind
0 # Rosalind 2017-10-11 17:43
When someone writes an piece of writing he/she maintains the thought of a user in his/her
mind that how a user can know it. Thus that's why this paragraph is great.
Thanks!

Feel free to surf to my web blog; best stick
vacuums for kids (Kennith: sportsclassified.sg/.../...)
Odpowiedz
 
 
Bernice
0 # Bernice 2017-10-12 02:38
You can definitely see your skills within the article you write.
The world hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they believe.

Always go after your heart.

my web-site :: best stick vacuums cat litter pickup
[tinyurl.com: tinyurl.com/y9eyfceu]
Odpowiedz
 
 
Octavio
0 # Octavio 2017-10-12 19:24
Wonderful goods from you, man. I've understand your stuff previous
to and you are just extremely excellent. I actually like what you have acquired here, really like what you're saying best vacuum For
carpet and hardwoods: bit.ly/2wuUn1K the way in which
you say it. You make it entertaining and you still take care
of to keep it smart. I cant wait to read far more from you.
This is actually a wonderful website.
Odpowiedz
 
 
Juan
0 # Juan 2018-03-10 17:43
Excellent blog here! Also your site loads up fast! What web
host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

my web page ... dieta
per la prevenzione dellosteocondro si: awoqij.dieta-vita.com
Odpowiedz
 

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zobacz również

Logowanie

Zapamiętaj mnie