Szczupłe projektowanie - zastosowanie zasad Lean przy projektowaniu maszyn i urządzeń

Spis treści

Podsumowanie i wnioski

W artykule starałem się zaprezentować podejście „lean” w zakresie projektowania maszyn – czyli analizy, sposobów identyfikacji i usuwania problemów zanim jeszcze mogą się pojawić w gotowej maszynie. Próbowałem zwrócić uwagę na najbardziej typowe i podstawowe problemy, które pojawiają się przy projektowaniu maszyn specjalnych oraz pokazać sposoby ich usuwania. Wprowadzenie elementów „szczupłego projektowania” w mojej pracy zawodowej pozwoliło na wcześniejszą identyfikację ograniczeń funkcjonalności maszyn, zapobieganie produkowaniu systemów przeszacowanych (szczególnie częste) i sumie uchroniło przed kompletną katastrofą co najmniej dwa projekty.

Równocześnie zaobserwowałem wzrost zainteresowania prezentowanymi metodami kolegów z zespołu. Aktualnie owocuje to samodzielnym podnoszeniem kwalifikacji prze współpracowników i równocześnie wzrost „świadomości lean”.  Podejście „szczupłego” projektowania zdecydowanie nadaje się i jest pomocne przy projektowaniu maszyn specjalnych (produkcja wyłącznie prototypów pod konkretne zastosowanie), pozwalając na ograniczenie wpływu błędów projektu na budżet stanowiska.

„Szczupłe” projektowanie jest procesem ewolucyjnym. Celem, który nie może być osiągnięty z dnia na dzień, ale równocześnie takim, który w sposób ciągły zapewnia znaczące korzyści w trakcie wdrażania. Wytwórcy, którzy bacznie analizują swe systemy w celu zidentyfikowania strat, dokładnego oszacowania ryzyka i osiągnięcia właściwej równowagi pomiędzy systemami przeszacowanymi i niedoszacowanymi będą doświadczać mniejszej liczby „restartów” projektowania, podawać dokładniejsze daty dostaw, ponosić niższe całkowite koszty projektu i ostatecznie - odczuwać wzrost satysfakcji klientów. Stosowanie zasad „lean” od początku procesu projektowania pozwala czerpać korzyści w postaci zmniejszenia kosztów, zwiększenia wydajności, elastyczności, niezawodności oraz skrócenia czasu wykonania maszyny.

Wojciech Nowak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Region:
Branża:
 

Komentarze:

Komentarze   

 
Kaylene
0 # Kaylene 2017-01-18 19:57
It's no secret it's in your DNA as humans to want to look bigger, faster, and further.
Different knives have different features and serve different purposes.
Water and drinks, compass, toilet paper and
knife are some of the few items that are often brought.


Here is my web page :: best law enforcement flashlight: 163.ca/.../...
Odpowiedz
 

Dodaj komentarz

Zobacz również

Logowanie

Zapamiętaj mnie